Home > CANBR | Gardens > Herbarium > Internship Program

Participants in the
Student's Volunteer Botanical Internship Program


    1993

    Greg Chandler (ANU)
    Helen Lawley (ANU)
    Diana Martin (CSU)
    Suzana Podreka (UC)
    Samantha Portelli (Alston) (UC)
    Suzie Richmond (UC)
    Megan Ryan (ANU)
    Nicki Taws (BUC) (graduate)

    1994

    Jennifer Burge-Lopez (UTS)
    Kenneth Er Boon Hwee (ANU)
    Karina Fitzgerald (UC)
    Alexandra Gartmann (ANU)
    Rodney Jones (UNE)
    David Judge (UC)
    Ann Langston (Jenkinson) (UC)
    Jeanette Mill (UM) (graduate)
    Jenny Pena (ANU)


    1995

    Peter Berentson (UC)
    Claire Brown (UW)
    Paul Downey (UC)
    Graham Fulton (USYD)
    Katarzyna Hempel (ANU)
    Patricia Hogbin (UW)
    Carolyn Maxfield (LTU)
    Stephen Panter (ANU)
    Jane Pulford (ANU)
    Linda Selg (ANU)
    Kerry Sillcock (UC)
    Carolyn Smith (UC)
    Barbara Whitehead (ANU)
    Nicole Williams (ANU)

    1996

    Michelle Ballentine (UM)
    Sunniva Boulton (UNE/GU) (graduate)
    Lejla Buza (ANU)
    David Cunningham (USYD/ANU) (graduate)
    Ibu Ermayanti (HB)
    Lee Halasz (ANU)
    Maryanne Humphreys (JCU) (graduate)
    Charlotte Keller (ANU)
    Frances Knight (ANU)
    Nikolas Lam (UNSW)
    Rebecca Last (MU)
    Natasha Leist (UNSW)
    Julie Matarczyk (UM)
    Beth Mitchell (ANU)
    Bernard Pfeil (USYD)
    Selwyn Smith (JCU)
    Glen Toohey (ANU)
    Vanessa Torrisi (UTS)
    Trevor Wardill (UQ)
    Prudence Wilkey (MU)

    1997

    Ben Armstrong (MU)
    Katherine Baker (UNE)
    Lyall Bogie (UW)
    Lisa Docherty (USYD)
    Scott Gilmore (ANU)
    Emma Hopkins (ANU)
    Surangraj (Anne) Indhamusika (QSBG)
    Melinda Jewell (MU) (graduate)
    Valeria Kivshar (KSU) (graduate)
    Jim Mant (ANU)
    Helena Mills (UNSW)
    Jodie Neal (UQ)
    Julie Paul (CIT)
    Janet Macnamara (ANU)
    Dave Mallinson (ANBG)
    Frank Stadler (MU)
    Marshall Wilkinson (MU)

    1998

    Justin Armstrong (ANU)
    Ahmed Basyoni (ANU)
    Sebastian Buckingham (LTU)
    Bronwyn Collins (USYD) (graduate)
    Laura Giesel (UC)
    Katherine Harrington (ANU)
    Kirsten Knox (UTS)
    Emma Lumb (ANU)
    Wendy Mason (JCU)
    Andrea Mayes (UC)
    Jo McNair (JCU)
    Stig Pedersen (ANBG)
    Christopher Pennay (MU)
    Lyndal Spear (CIT)
    Trent Whitehead (CSU)


1999

Leonie Badham (ANU)
Genevieve Bolling (UMINN) (graduate)
Symeon Bourd (CSU)
Greg Campbell (BBG)
Cindy Chan (ANU)
Ailsa Christie (AU)
Vera Cruickshank (ANU)
Will Cuddy (UNSW)
Julia Evans (UWS)
Eleanor Hearder (ANBG)
Sally Madden (MRU) (graduate)
Amanda McDonald (UTS)
Nell Newman (UNE)
Trudy O'Connor (AU) (graduate)
Kirsten Overeem (ANU)
Gillian Towler (MU)
Kerry Walsh (JCU) (graduate)
Catherine Watt (MU)


2000

Nicky Bruce (ANU)
Tim Coutts (ANU) (graduate)
Deb Edwards (ANBG )
Angelo Feliu (CIT)
Sue Fletcher (ANU) (graduate)
Megan Hewett (DU)
Emma Lewin (ANU)
Caroline Pampling (CSU)
Anarkali Papalkar (UN)
Matthew Rizzuto (UNE)
Helen Rommelaar (UM)
Monica Ruibal (ANU)
Alison Skinner (ANU)
Kimberly van Niel (ANU) (graduate)
Sharon Wing (UM)
Purdey Wong (USYD)


2001

Cameron Allen (GU)
Agustina Arobaya (JCU) (graduate)
Jennifer Blacklock (CIT)
David Bourke (CIT)
Craig Cosgrove (ANBG)
Tim Davis (SCU)
Laura DeMink (UMINN) (graduate)
Matthew Flinn (UM)
Heather Gill (TAFE Tasmania and CIT) (graduate)
Madeleine Osborn (UM)
Renee Wierzbicki (UM)
Nerys Morgan (CIT)
Yvonne Pearce (UQ)
David Sparks (UQ)
Janet Sparrow (USYD)
Peter Turner (UC)
Renee Watson (ANU)
Valeria Venezia (UNITO) (graduate)


2002

Leanne Brown (ANU)
Liz Brown (MU)
Sharon Brown (UNE)
Alaina Casey (UN)
Jean Clarke (Janet Cosh Herbarium, University of Wollongong)
Mojca Debevec (UTS)
Joe Halloran (UC)
Erin Kimball (BU) (graduate)
Adam Leavesley (ANU)
Alexandra Packer (ANU)
Ngaire Nunn (CQU)
Sonia Purcell (ANU)
Tony Roberts (JCU) (graduate)
Leahwyn Seed (UNE)
Tom Taverner (UNE)
Kathleen Taylor (UQ)
Justin Teague (UM Burnley)


2003

Kate Alexander (CSU)
Simon Dwyer (MON)
Ruth Fleming (CIT)
Lana Heydon (UQ)
Molly Hicks (ANU)
Kylie Johnson (FU)
Laura Maurice (LCC) (graduate)
Peter McCrorey (USYD)
Angelina McRae (UC)
Jessica Newton (CSU)
Katherine Nelson (MON)
Lyndsey Vivian (MON)
Ian Warren (UTAS) (graduate)
Leilani Weier (UQ) (graduate)
Petra Wilhelm (UW)
Prudence Wing Sze Ng (ANU)
Mark Williams (UM) (graduate)
Jessica van der Werff (UM)

photo


2004

Heather Brownlie (USC)
Naomi Brydon (ANU)
Rachel Carter (UC) (graduate)
Paul Cheeseman (ANU)
Rachael Corvisy (UC)
Janis Drake (ANU)
Conny Garbe (UASE)
Owen Harrod (ANU)
Tara Hopley (MON) (graduate)
Jenny Liles (ANU)
Kim Lundman (CIT)
Robert Mason (MU)
Chris McCarthy (UQ) (graduate)
Jacqui McKinnon (CIT)
Andrew Thornhill (MON) (graduate)
Jemma Walshe (Forestech) (graduate)
Hayley Woodward (UM) (graduate)

photo


2005

Janice Boddice (GU)
Troy Brown (USC)
Mason Campbell (JCU)
Julie Cathie (USC)
Puiyee Cheung (CASE)
Anthony Davidson (MON)
Kirsty Elwell (UTS)
Amber Grimley (JCU)
Jo Hamilton (CIT)
Bobbie Hitchcock (LTU)
James Hitchcock (UTS)
Sally Jacka (CD)
Susan Jalaluddin (UNE)
Jacqueline Jenkins (CSU Wagga)
Katrina Mackerras (ANU)
Alanna Murdoch (UTS)
Lorraine Owens (CIT)
Alice Rentsch (MON)
Peter van Eeten (LTU)

photo


2006

Lucy Ahrendt (UM Burnley)
Melita Baum (ANU)
Richard Brackin (UQ)
Victoria Challinor (ANU)
Meredith Cosgrove (ANU) (graduate)
Dianne Glenn (CSU)
Martine Goldner (UTS)
Bok-mun Ho (USA)
Mathew Irwin (USQ)
Gillian Lee (DEH)
Emrys Leitch (AU)
Jane Lloyd (DU)
Phillipa Lloyd (Royal Horticultural Society UK, Rosemoor)
Irwan Lovadi (JCU)
Alistair McTaggart (UQ)
Katharine O'Bryan (CSU Albury)

photo


2007

Nicole Busby (ANU)
Bokyung Choi (UTAS / KH)
Robyn Collis (UN)
Rainbo Dixon (UM)
Charlotte Hurry (MON)
Melina McDowell (CD)
Jessica Miller (UN)
Kate Tak Yee Ko (UNSW)
Senilolia Tuiwawa (ANU)
Catherine Viney (CU) (graduate)

photo


2008

Erin Batty (UM)
Alice Blackwood (UNSW)
Dan Creevey (UQ)
Kathryn Godman (ANBG)
Aaron Mulcahy (UN)
Sabrina Norris (UM)
Diana Richards (Vic EPA/UM)
Danielle Romiti (WCT)
Lavinia Schofield (CSU)
Ming Sheng Toh (MON)
Daniel Warner (QUT)
Caroline Wilson (DU

photo


2009

Kate Brooks  (USC) 
Valerie Cheater   ( CIT) 
Lesleigh Davis  ( MSIT) 
Regan East   (ANU)
Michelle Greenfield  (UNE) 
Duncan Jardine  (JCU)  

photo


2010

Alicia Brown (MON)
Jonathan Carr (UN)
Francis Carter (UB) (graduate)
Samantha Cullen (JCU)
Maree Elliot (UN)
Michele Marron (JCU)
Lawrence Mou (UTS)
Kylie Singh (CSU)
Priyanka Suryanarayanan (ANU)
Clare Vincent (NEC)

photo


2011

Carol Booth (CIT)
Sofia Jonsson (UNE)
Patrick Mickan (UC)
Desmond Ng (ANU)
Naeko Omomo (UTAS)
Chong Ren Ong (ANU)
Anna Senior (UW)
Nonglak Sopakayoung (UNE)
Jenna Taylor (UNE)
Steven Varga (UTAS/MU) (graduate)
Sue Shuyin Zhang (UM)

photo


2012

Richard Boyne (QUT)
Jacqueline Britton (CSU)
Clement Daw (UN)
Shelomi Doyle (CSU)
Laurel Fowler (UN)
Jenifer French (ECU)
Laura Johnson (ANU)
Blake Kuiper (UN)
Sarah Mannel (JCU)
Laura Williams (AU)

photo


2013

Chris Flood (ANU)
Emily Gardiner (UN)
Wade Gilbert (MSIT)
Stephanie Creer (UNSW)
Gemma Bach (UW)
Joanna Li Yung Lung (ANU/UBC)

photo


Tertiary Institution abbreviations

ANBG – Australian National Botanic Gardens, ACT
ANU – Australian National University, ACT
AU – University of Adelaide, SA
BBG – Booderee Botanic Garden, NSW
BU – Boston University, USA
CASE – Case Western Reserve University, USA
CD – Charles Darwin University, NT
CIT – Canberra Institute of Technology, ACT
CQU – Central Queensland University, Qld
CSU – Charles Sturt University, NSW
CU – Curtin University, WA
DEH – Commonwealth Department of the Environment and Heritage
ECU – Edith Cowan University, WA
DU – Deakin University, Vic
FU – Flinders University, SA
GU – Griffith University, Qld
HB – Herbarium Bogoriense, Bogor, Indonesia.
JCU – James Cook University, Qld
KSU – Kharkov State University, Ukraine
KH – Kyung Hee University , Korea
LCC – Lambton College, Canada
LTU – Latrobe University, Vic
MON – Monash University, Vic
MRU – Murdoch University, WA
MSIT – Metropolitan South Institute of TAFE, Qld
MU – Macquarie University, NSW
NEC – TAFE NSW National Environment Centre, Thurgoona, NSW.
QSBG – Queen Sirikit Botanic Gardens, Chiang Mai, Thailand
QUT – Queensland University of Technology, Qld
SCU – Southern Cross University, NSW
UASE – University of Applied Sciences of Eberswalde, Germany
UB – University of Ballarat, Vic
UBC – University of British Columbia, Canada
UC – University of Canberra, ACT
UM – University of Melbourne, Vic
UMINN – University of Minnesota, Minneapolis, USA
UN – University of Newcastle, NSW
UNE – University of New England, NSW
UNITO – University of Turin, Italy
UNSW – University of New South Wales, NSW
UQ – University of Queensland, Qld
USYD – University of Sydney, NSW
USA – University of South Australia, SA
USC – University of the Sunshine Coast, Qld
USQ – University of Southern Queensland, Qld
UTAS – University of Tasmania, Tas
UTS – University of Technology, NSW
UW – University of Wollongong, NSW
UWS – University of Western Sydney, NSW
WCT – West Coast TAFE , WA


 

 

^ top